ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Свалявський обласний Будинок дитини

Кожна дитина, зазвичай, народжується зі світу любові. Та, на жаль, не всі діти потрапляють до світу, де панують любов і злагода. Кожна сота дитина у нашій країні стає сиротою в момент народження, коли юна мати, а, трапляється і обоє батьків відмовляються від своєї кровиночки ще в пологовому будинку. Трапляється, через фізичні вади новонародженого дитяті, та найчастіше – через власні амбіції й небажання зв’язувати собі руки турботою про дітей. Втім, діти на виховання держави потрапляють і з багатьох інших причин.

Перший дитячий будинок у Закарпатті було відкрито в Мукачеві у 1874 році. Згодом такі ж будинки з’явилися в Ужгороді й Виноградові.

Утримувалися ці будинки виключно на добровільні пожертвування городян. Бо тільки в 1885 році в Угорщині було створено Товариство опіки над безпритульними дітьми – «Білий хрест». У Мукачеві його осередок запрацював тільки у 1894 році. Основною метою Товариства був збір добровільних пожертвувань на спорудження дитячого притулку – «Леленц». У 1902 році дитячий притулок було взято на державне утримування. Було в ньому тоді 27 ліжок, в тому числі 12 – для немовлят. У 1905 році для дитячого притулку було споруджене спеціальне приміщення на 50 ліжок. За сумісництвом тут працювали 2 лікарі.

Кожного року, 1 червня у нашій країні відзначають Міжнародний день захисту дітей. Саме в цей день у 1980 році, коли в усьому світі було проголошено Міжнародний рік захисту дітей, у Сваляві було урочисто відкрито Свалявський обласний Будинок дитини. Його спорудження велося коштом держави. Але велику їх долю склали кошти зароблені в ході комуністичних та комсомольсько-молодіжних суботників.

Доручено будівництво було кращому в області будівельному управлінню – Мукачівській ПМК-98 (начальники – заслужені будівельники України В.В.Дулов та І.В.Данканич) Тепер цей колектив реорганізовано в ЗАТ «Будівельне управління № 1». Безпосередньо роботи по спорудженню й опорядженню корпусів вела комплексна бригада заслуженого будівельника України А.І.Береша. Усе керівництво було доручено знаючому виконробу В.М.Кошелі.

Першим головним лікарем нововідкритого Свалявського обласного Будинку дитини була, де виховувалося 45 хлопчиків і дівчаток, Г.І.Трикур. Поповнення діткам вихованцями велося за рахунок направлення сюди дітей від яких матері відмовилися в пологових будинках, з сімей позбавлених батьківського піклування та за рахунок закриття неперспективних дитячих закладів. Зокрема, сюди було направлено 120 вихованців Вілокського дитячого будинку з Виноградівщини. Поступали діти-сироти й з інших районів нашої області. Їх число досягло 250 хлопчиків і дівчаток.

Починаючи з 1998 року число вихованців почало скорочуватися. І в 1999 – 2000 році впало до 150 місць, в 2011 році їх було 110, а на 3 березня 2012 року становило всього 90 вихованців. Останнім часом намітилася тенденція до зростання кількості вихованців. Тепер тут виховуються близько100 хлопчиків та дівчаток. З початку 2013 року планується відкрити на базі ОБД відділення медико-соціальної реабілітації на 20 ліжок для дітей, що потрапили в складні життєві ситуації.

Наша адреса:

Обласний Будинок дитини

89300

Закарпатська область

м.Свалява

вул.Б.Хмельницького, 1